مدارک لازم برای ثبت شرکت دانش بنیان

ارسال به دیگرانtelegram

شرکت دانش بنیان چیست؟
یک شرکت دانش بنیان از لحاظ ماهیت هیچ تفاوتی با شرکت های دیگر ندارد، فقط محصولات اینگونه شرکت ها با نوآوری و تکنولوژی های جدید تولید می شود. این شرکت ها توسط معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری و کارگروه تشخیص و ارزیابی صلاحیت بر اساس استانداردها و دستورالعمل های موجود بررسی می شوند و برپایه ی نوع محصول و یا حوزه ی خدمات آنها به عنوان شرکت دانش بنیان تایید اعتبار می شوند و یک کد ویژه دریافت می کنند. شرکت های دانش بنیان، برای تولید، بازاریابی، تبلیغات، فروش و جذب مشتری توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و کریدور صادرات محصولات دانش بنیان این معاونت حمایت می شوند.پس برای اینکه یک شرکت دانش بنیان داشته باشید تا از مزایای حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده کنید، ابتدا باید شرکتی بصورت عادي در اداره ی کل ثبت شرکت ¬هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت کنید. بعد از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه ی نمونه ی آزمایشگاهی (براي شرکت هاي نوپا)، بر اساس آيين¬نامه های مربوطه ارزيابي می شوید و در صورت تایید، براي يک مدت مشخص از تسهيلات و مزاياي قانون حمایتی مربوطه استفاده کرده و براي تمديد این مدت زمان بايد دوباره ارزيابي شوید.

مراحل درخواست شرکت ها برای دانش بنیان شدن
ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود، سهامی عام، سهامی خاص و یا تعاونی
مدارک لازم برای ثبت یک شرکت دانش بنیان، در واقع ترکیبی از همان مدارک ثبت شرکت اولیه و مدارک خاص دانش بنیان بودن شماست. پس با مراجعه به صفحه ی هر یک از شرکت های ذکر شده در مورد اول، ابتدا نوع شرکت خود را انتخاب کرده و مراحل ثبت آن را طی کنید و شناسه ی ملی دریافت کنید.یک هسته یا واحد فناور که در مراکز رشد پارک های علم و فناوری یا دانشگاه ها مستقر هستند و فعالیت می کنند در صورتی که شرکتی ثبت نکرده باشند نمی توانند دانش بنیان شوند.شرکت هایی که بخش از سهام آنها برای افراد غیرایرانی باشد هم می توانند برای دانش بنیان شدن و استفاده از حمایت های دولتی مربوطه اقدام کنند.اگر بیش از ۵۰درصد سهام یک شرکت متعلق به دولت یا نهادهای دولتی باشد نمی تواند از حمایت های ویژه ی شرکت های دانش بنیان استفاده کند.وجود عبارت "دانش بنیان" در نام یک شرکت ثبت شده دلیلی بر دانش بنیان بودن این شرکت ندارد و باید حتما مراحل ارزیابی مربوطه را طی کند. 
مراجعه به سامانه ی ثبت درخواست شرکت ها (اینجا)
بررسی اسناد و مدارک شرکت
بازدید از شرکت تولیدی یا کارگاه مربوطه توسط ارزیابان مربوطه
احراز یا عدم احراز شرکت متقاضی به عنوان یک شرکت دانش بنیان
طبق تصمیم دولت محترم جمهوری اسلامی ایران، مراحل ارزیابی شرکت های دانش بنیان با هدف حمایت از تولید و اقتصاد دانش بنیان، کاملا رایگان است.مدت زمان کل فرایند ارزیابی و تشخیص صلاحیت، بعد از ثبت نام و ارائه ی مدارک و اسناد شرکت ثبتی در سامانه ی آنلاین مربوطه، بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد.