مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی

ارسال به دیگرانtelegram

طرح صنعتی
وقتی ایده ای قابل پیاده سازی و عرضه به بازار می باشد، اولین اقدام گرفتن مالکیت به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای نوآوری می باشد و با کالاهای موجود در بازار تفاوت و برتری محسوسی دارد می توانید از دولت درخواست حمایت و ثبت کنید که تحت عنوان طرح صنعتی ثبت می گردد. با ثبت طرح صنعتی انحصار آن در اختیارتان قرار می گیرد و هیچ کدام از رقبایتان مجاز به کپی برداری و تولید محصول شما نخواهند بود البته به شرطی که اصول ثبتی در آن رعایت شده باشد. در این نوع ثبت می توانید شکل ظاهری محصول و کالای طراحی شده و جدید خود را تحت انحصار خود قرار دهید.

اداره کل مالکیت صنعتی
یکی از ادارات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است (زیرمجموعه ی قوه ی قضائیه) که مسئول رسیدگی به امور بررسی برنامه ها و طرح های پیش بینی شده مربوط به مالکیت صنعتی و ارائه راهکارهای لازم در چهارچوب سیاستها خط مشی های مربوطه است. ثبت طرح صنعتی نیز از جمله ی یکی از مالکیت های صنعتی بر عهده ی این اداره است. این سازمان در حال حاضر در تهران خیابان فیاض بخش -ضلع شمالشرقی پارکشهر -سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار داشته و شماره ی تماس آن نیز ۰۲۱۶۳۹۲۰۰۰۰ می باشد. اطلاعات تکمیلی در خصوص این سازمان در آدرس وب سایت iripo.ssaa.ir موجود است.

مراحل و مدارک مورد نیازبرای تقاضای ثبت طرح صنعتی

برای ثبت اختراع باید با مراجعه به اداره کل مالکیت صنعتی در مراکز استان ها و یا دفاتر ذیصلاح این اداره در شرهای دیگر مراحل ذیل را تکمیل نمود: 

 • تکمیل دونسخه اظهارنامه طرح صنعتی
 • مدارك مثبت هويت متقاضي الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی.ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
 • مدارك نماينده قانونی:درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
 • مدارک مثبت هویت طراح الف) اصل و کپی شناسنامه ب) اصل و کپی کارت ملی
 • اگر طرح صنعتي دو بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده
 • اگر طرح صنعتي سه بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده از تمامي جوانب طرح موردتقاضا
 • در طرح صنعتي سه بعدي، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتي از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضي از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، بايد حداكثر ۲۰×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر ۲ كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد.
 • درصورتیکه متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی منتشر نگردد، همراه مدارک درخواست كتبي مبنی بر تأخير انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي با تعيين مدت تأخیر (حداکثر یک سال).
 • چنانچه طراح مالک نباشد و همچنین نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی قید شود باید درخواست كتبي مبني بر عدم ذكر نام خود را ضمیمه نماید.
 • رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی
 • استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشور از مزایای حق تقدم (حداکثر۶ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

هزینه ی ثبت طرح صنعتی
هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ ۵۰٫۰۰۰ ریال و برای اشخاص حقوقی ۱۵۰٫۰۰۰ریال است که باید به حساب سیبا شماره ۲۱۷۱۳۲۹۰۱۵۰۰۱ بانک ملی بنام تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی (قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی سراسر کشور) واریز گردد.معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ارزی ۷۴۰۰۰۱ نزد بانک ملی- شعبه عباس آبادغربی (۸۰۳) به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد. مدت زمان طی مراحل ثبت درخواست، بررسی مدارک و ارائه ی گواهینامه بر اساس نوع طرح صنعتی متفوات بوده و معمولا از لحظه ی تکمیل درخواست و ارائه ی مدارک تا اتمام بین ۳۰ تا ۶۰ روز متفاوت است.