مدارک لازم برای درخواست ویزای بلند مدت دانشجویی آلمان

ارسال به دیگرانtelegram

ویزا یا روادید 
برای عبور از مرز بعضی از کشورها یا در واقع دولت ها در سرتاسر دنیا، چه ورود باشد و چه خروج، نیازمند به داشتن سندی به نام ویزا یا روادید هستیم. ویزا یا روادید با پاسپورت یا گذرنامه کاملا متفاوت است. برای درک بهتر مفهوم ویزا باید ابتدا مفهوم پاسپورت را بدانیم.پاسپورت یا گذرنامه در واقع یکی از اسناد شناسایی رسمی افراد است، مثل کارت شناسایی ملی، گواهینامه های رانندگی و غیره، که از سوی حکومت ها یا همان دولت ‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. به کمک این سند دولت های مختلف، هویت شهروندان خود را تایید کرده و در واقع از دیگر کشورها و دولت های آنها می خواهد تا اگر فرد تقاضای عبور از مرز آن کشور را داشت، اجازه ی نامه ی مربوطه با بررسی این سند هویتی و سایر اسناد مربوطه و لازمه صادر گردد.این اجازه نامه همان ویزا یا روادید خواهد بود. شکل صدور این اجازه، چسباندن یک برچسب یا مهر روی پاسپورت است.

ویزا یا روادید بلند مدت دانشجویی
همانطور که مشخص است، ورود از یک کشور به کشوری دیگر قطعاً با هدفی خاص صورت می گیرد. شما ممکن است با هدف اقامت دائم برای زندگی و کار، اقامت موقت برای تحصیل و یا تجارت دوره ای (مثلا تردد سالانه)، سفرهای توریستی و تفریحی و … از کشور خود به کشوری دیگر بروید.یکی از این اهداف، تحصیل در موسسات آموزشی کشور مقصد است. برای این کار نیازمند به دریافت ویزا یا روادید دانشجویی هستید. ویزای دانشجویی، در واقع ویزای اقامت موقت متوالی بیش از سه ماه و با هدف بازگشت بعد از اتمام دوره ی اقامت موقت متوالی است. 

شرایط و الزامات اولیه
همانطور که در بالا اشاره شد، قبل از اقدام برای دریافت ویزا یا روادید، فارغ از نوع ویزا، باید حتما یکی از انواع پاسپورت یا گذرنامه، یعنی عادی، خدمت و یا سیاسی داشت. علاوه بر پاسپورت، باید سایر اسناد هویتی اصلی، یعنی کارت شناسایی ملی و شناسنامه نیز موجود باشند.اعتبار پاسپورت شما، یعنی تاریخ ثبت شده در آن، هنگام درخواست ویزا باید حداقل سه ماه  بعد از تاریخ بازگشت شما از کشور مقصد باشد. اگر این مدت زمان کمتر از ۳ ماه است، باید ابتدا پاسپورت خود را تمدید کنید.پاسپورت شما برای چسباندن برچسب ویزا و همچنین مهرهای ورود و خروج به کشور مقصد (که منظور ما در این مطلب، کشور آلمان است)، باید حداقل ۲ صفحه کاملاً خالی داشته باشد.اگر از تاریخ صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد، حتی اگر هنگام درخواست ویزا باز هم دارای اعتبار باشد، پذیرفته نخواهد شد.فرد متقاضی تشکیل پرونده ی درخواست ویزا، خود شخصاً باید هنگام تشکیل پرونده حاضر باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای بلند مدت دانشچویی آلمان

دوعدد فرم درخواست ویزای اقامت بلندمدت که از لینک ذیل قابل دانلود است.
 http://www.teheran.diplo.de/contentblob/4840820/Daten/6184303/AntragsformularDaueraufenthalt140116.pdf

دو(۲)عددعکس جدید (گذرنامه ای، رنگی، از چهره وسرفرد متقاضی، بدون هرگونه پوشش سر، زمینه روشن، درابعاد ۳٫۵ در۴٫۵ سانتی متر.باید توجه داشت که چهره فرد متقاضی در این عکس باید ۷۰ تا ۸۰ درصد فضای عکس را دربرداشته باشد)،پاسپورت بانضمام دو عدد کپی تمام ویزاهای شنگن اخذ شده تا آن زمان و نیز کپی تمام مهرهای ورود و خروج، بر روی پاسپورت (های) قبلی و کنونی،شناسنامه بانضمام دو کپی از صفحات،کارت ملی بانضمام دو کپی،کارت پایان خدمت بانضمام دو کپی (توجه: دو نسخه کامل از اصل مدارک بالا بانضمام کپی آنها بطور جدا که یک نسخه حاوی اصل ترجمه تایید شده ی وزارت خارجه به زبان انگلیسی یا آلمانی نیز باشد باید ارائه شود. در هر نسخه باید یک فرم درخواست ویزای اقامت بلند مدت قرار گیرد.)،مدرکی دال بر پذیرش یا اقدام برای ثبت نام در موسسه ی آموزشی مربوطه،گواهی استفاده از مدت زمان مجاز مرخصی افراد شاغل بانضمام گواهی کار،مدارک دال بر تمکن مالی:متقاضی باید بتواند ثابت کند در طول مدت تحصیل خود می تواند معادل ۸۶۴۰ یورو داشته باشد،گواهی بورسیه از سازمان مربوطه در موارد لازم،اگر ضامن دارید، باید دعوتنامه یا ضمانتنامه رسمی بر اساس مواد قانونی ۶۶ تا ۶۸ قانون اقامت در آلمان ارائه کند،اگر ضامن ندارید، باید مدارک دال بر مثبت بودن سوابق کاری و بانکی خود را ارائه دهید،مدارک تحصیلی کلیه ی مقاطع قبل از مقطع جدید مورد پذیرش که باید در نسخه ی مدارک اصل و بانضمام ترجمه ی رسمی وزارت امور خارجه و ریزنمرات ارائه شود.(برای دوره ی دکترا باید دعوتنامه ی استاد مربوطه بانضمام توضیحی کامل در خصوص طرح و موضوع دکترا نیز ارائه شود.)،مدرکی دال بر تسلط بر زبان انگلیسی (تافل یا IELTS) برای رشته های به زبان انگلیسی و نیز مدرک موسسه ی DSIT یا فرهنگی اتریش ÖKF در تهران و یا مرکز ÖSD در شیراز برای رشته های به زبان آلمانی،شرحی بر زندگی شخصی (زندگینامه) در دو نسخه با امضاء، حاوی اطلاعات کامل تماس،شرحی بر دلیل انتخاب این کشور و رشته و … برای ادامه تحصیل با جزئیات کامل در دو نسخه و با امضاء،مدرک بیمه پزشکی بین المللی و بیمه ی بازگشت به کشور معتبر: این بیمه نامه باید برای پوشش هزینه های پزشکی، درمان و موارد مربوطه در طول مدت اقامت تنظیم شده باشد.

مراحل انجام کار
گرفتن وقت ویزا: طبق اطلاع رسانی پورتال رسمی سفارت آلمان در تهران، افراد متقاضی گرفتن وقت مصاحبه باید از آدرس اینترنتی ذیل اقدام کنند:
http://www.teheran.diplo.de/Vertretung/teheran/fa/08__visa/Visatermin.html ،پس از ثبت درخواست وقت مصاحبه، یک شماره پیگیری دریافت می کنید و سپس یک تاییدیه به همراه دیگر اطلاعات برای شما ایمیل خواهد شد. پس از دریافت اولین ایمیل، ایمیل دیگری طی چند هفته بعد حاوی وقت مصاحبه شما برایتان ارسال می گردد. توجه داشته باشید که مراجعه به دفاتر ویزا نه تنها لازم نیست بلکه کمکی به شما نمی کند و فقط و فقط از همین طریق می توانید وقت مصاحبه بگیرید،مراجعه به بخش ویزای سفارت آلمان در تهران، خیایان فردوسی، پلاک ۳۲۴، صندوق پشتی شماره ۱۷۹ – 11365 در زمان مشخص شده در ایمیل سفارت،پرداخت هزینه در بدو امر بصورت نقدی و به یورو،مصاحبه و ارائه ی مدارک لازم،مراجعه در تاریخ اعلام شده برای دریافت جوابیه ی ویزا،هزینه تشکیل پرونده ۶۰ یورو می باشد،مدت زمان پروسه و ساعات کار سفارت،بررسی درخواست های ویزاهای دانشجویی حداقل ۶ هفته و حداکثر ۱۰ هفته ممکن است به طول بیانجامد. پس باید این درخواست را حداقل ۶ هفته پیش از آغاز ترم دانشگاهی ارائه بدهید،ساعات کار سفارت، روزهای یکشنبه الی پنجشنبه از ساعت ۷٫۳۰ الی ۱۴٫۳۰ است.