مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی ایتالیا

ارسال به دیگرانtelegram

ویزا یا روادید 
برای عبور از مرز بعضی از کشورها یا در واقع دولت ها در سرتاسر دنیا، چه ورود باشد و چه خروج، نیازمند به داشتن سندی به نام ویزا یا روادید هستیم. ویزا یا روادید با پاسپورت یا گذرنامه کاملا متفاوت است. برای درک بهتر مفهوم ویزا باید ابتدا مفهوم پاسپورت را بدانیم.
پاسپورت یا گذرنامه در واقع یکی از اسناد شناسایی رسمی افراد است، مثل کارت شناسایی ملی، گواهینامه های رانندگی و غیره، که از سوی حکومت ها یا همان دولت ‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. به کمک این سند دولت های مختلف، هویت شهروندان خود را تایید کرده و در واقع از دیگر کشورها و دولت های آنها می خواهد تا اگر فرد تقاضای عبور از مرز آن کشور را داشت، اجازه ی نامه ی مربوطه با بررسی این سند هویتی و سایر اسناد مربوطه و لازمه صادر گردد. 
این اجازه نامه همان ویزا یا روادید خواهد بود. شکل صدور این اجازه، چسباندن یک برچسب یا مهر روی پاسپورت است.

ویزا یا روادید توریستی
همانطور که مشخص است، ورود از یک کشور به کشوری دیگر قطعاً با هدفی خاص صورت می گیرد. شما ممکن است با هدف اقامت دائم برای زندگی و کار، اقامت موقت برای تحصیل و یا تجارت دوره ای (مثلا تردد سالانه)، سفرهای توریستی و تفریحی و … از کشور خود به کشوری دیگر بروید.
یکی از این اهداف، مسافرت تفریحی و توریستی به کشور مقصد است. برای این کار نیازمند به دریافت ویزا یا روادید توریستی هستید. ویزای توریستی، در واقع ویزای اقامت کوتاه موقت است. 

شرایط و الزامات اولیه
همانطور که در بالا اشاره شد، قبل از اقدام برای دریافت ویزا یا روادید، فارغ از نوع ویزا، باید حتما یکی از انواع پاسپورت یا گذرنامه، یعنی عادی، خدمت و یا سیاسی داشت. علاوه بر پاسپورت، باید سایر اسناد هویتی اصلی، یعنی کارت شناسایی ملی و شناسنامه نیز موجود باشند. 
اعتبار پاسپورت شما، یعنی تاریخ ثبت شده در آن، هنگام درخواست ویزا باید حداقل سه ماه  بعد از تاریخ بازگشت شما از کشور مقصد باشد. اگر این مدت زمان کمتر از ۳ ماه است، باید ابتدا پاسپورت خود را تمدید کنید.
پاسپورت شما برای چسباندن برچسب ویزا و همچنین مهرهای ورود و خروج به کشور مقصد (که منظور ما در این مطلب، کشور ایتالیا است)، باید حداقل ۲ صفحه کاملاً خالی داشته باشد.
اگر از تاریخ صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد، حتی اگر هنگام درخواست ویزا باز هم دارای اعتبار باشد، پذیرفته نخواهد شد.فرد متقاضی تشکیل پرونده ی درخواست ویزا، خود شخصاً باید هنگام تشکیل پرونده حاضر باشد.
نکات بسیار مهم: 
سفارت ایتالیا ویزای یک شکل کوتاه مدت (برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه) برای سفر به منطقه ی شنگن را فقط و فقط در صورتی صادر می کند که تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر، خود کشور ایتالیا باشد.
کشورهای دیگر عضو شنگن می توانند در مرزهای کشور خود از ورود مسافرانی که بدون در نظر گرفتن نکته ی فوق ویزای شنگن گرفته اند، اجتناب می کند.
تمام افراد متقاضی بجز کودکان زیر ۱۲ سال باید حتما اثر انگشت خود را ارائه دهند.

مدارک مورد نیازبرای ویزای توریستی ایتالیا 

فرم درخواست ویزای کوتاه مدت: در بخش بعدی به تشریح در مورد این مدرک و نحوه ی ارائه ی آن توضیح داده شده است. این فرم رایگان است و در دو شکل A3 و A4 ارائه شده است، دوعدد عکس جدید، رنگی، از چهره و سر فرد متقاضی، بدون هرگونه پوشش سر، زمینه روشن، در ابعاد ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر و بدون روتوش و تغییر. باید توجه داشت که چهره فرد متقاضی در این عکس باید ۷۰ تا ۸۰ درصد فضای عکس را دربرداشته باشد،پاسپورت بانضمام کپی تمام ویزاهای شنگن اخذ شده تا آن زمان و نیز کپی تمام مهرهای ورود و خروج، بر روی پاسپورت (های) قبلی و کنونی،اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه بانضمام ترجمه ی رسمی یا غیر رسمی آن به زبان ایتالیایی یا انگلیسی،اصل و کپی کارت ملی،کارت پایان خدمت، مدرک دال بر تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا مدرکی برا اثبات ثبت نام در سال آینده در مدرسه یا دانشگاه، مدارک دال بر تمکن مالی فرد متقاضی بانضمام ترجمه ی رسمی یا غیررسمی آن به زبان ایتالیایی یا انگلیسی، کارت اعتباری بین المللی شخصی مثل ویزا کارت، مسترکارت و پرینت گردش حساب های آن ها مدرک بیمه پزشکی بین المللی و بیمه ی بازگشت به کشور معتبر: این بیمه نامه باید تا مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو برای پوشش هزینه های پزشکی، درمان و موارد مربوطه در طول مدت اقامت تنظیم شده باشد.
اصل و کپی بلیط رفت و برگشت هواپیمادعوتنامه از طرف شهروند ایتالیایی یا شهروندان خارجی مقیم ایتالیا، مطابق نمونه ی موجود در لینک ذیل:
http://www.ambteheran.esteri.it/resource/2015/07/43332_f_letteradiGaranziaeoAlloggioperturismo.pdf
و نیز ضمانت نامه بانکی توسط دعوت کننده از یکی از بانک ها یا شرکت های بیمه در ایتالیا
اصل و کپی مدارک شغلی بانضمام ترجمه ی رسمی یا غیر رسمی آن به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و همچنین:

برای شاغلین در دستگاه های دولتی:
مدرک دال بر استخدام، حاوی مشخصات فردی، شغل، دستمزد ماهانه که تاریخ صدور آن بیشتر از یک ماه نباشد،فیش حقوقی سه ماه اخیر،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر،اجازه نامه ی کارفرما برای مرخصی در مدت سفر و تایید امکان بازگشت فرد به کار خود بعد از سفر، به زبان ایتالیایی یا انگلیسی،مدرک دال بر پرداخت بیمه ی شغلی برای ۶ ماه گذشته

برای بازرگانان و صاحبان شرکت ها:
مدرک ثبت شرکت در سازمان مربوطه و آگهی آن در روزنامه ی رسمی کشور،گواهی یا اجازه نامه ی کسب و کارت بازرگانی،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر، شخصی و شرکتی

برای شغل های آزاد:
کارت فعالیت شغلی از نظام مربوطه، دارای اعتبار در آن سال،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر، شخصی و کاری

برای کسانی که شغلی ندارند یا بازنشستگان:
مدارک اثبات کننده ی دریافت مستمری و درآمد،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر،در موارد لزوم، مدارک شناسایی شخصی که هزینه های سفر را تقبل می کند بعلاوه ی مدارک دال بر تمکن مالی و وضعیت شغلی و کاری وی

برای کودکان، محصلین و دانشجویان:
مدرکی دال بر تقبل هزینه ی سفر توسط پدر یا مادر،مدارک شناسایی شخصی که هزینه های سفر را تقبل می کند بعلاوه ی مدارک دال بر تمکن مالی و وضعیت شغلی و کاری وی،نامه ی اجازه ی سفر از طرف پدر و مادر، به ایتالیایی و یا انگلیسی،اجازه نامه ی رسمی خروج از طرف پدر یا مادر در مواقعی که فرزند بدون پدر خود قصد سفر دارد،مدرک دال بر تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا مدرکی برا اثبات ثبت نام در سال آینده در مدرسه یا دانشگاه،مدرک دال بر رزرو هتل یا هتل ها و برنامه ی سفر

مراحل انجام کار:
گرفتن وقت ویزا: طبق اطلاع رسانی پورتال رسمی سفارت ایتالیا در تهران(www.italianembassy.ir) افراد متقاضی گرفتن وقت جهت ارائه درخواست ویزای توریستی یا تجاری، باید از آدرس اینترنتی ذیل، روز مورد نظر خود را انتخاب نموده (روز مورد نظر باید ظرفیت خالی داشته باشد) و مراحل گرفتن وقت را طبق دستورالعمل مربوطه انجام دهند.مراجعه به بخش ویزای سفارت ایتالیا در تهران، خیابان نوفل لوشاتو در زمان اعلام شده ،پرداخت هزینه در بدو امر بصورت نقدی و به یورومصاحبه و ارائه ی مدارک لازم،مراجعه در تاریخ اعلام شده برای دریافت جوابیه ی ویزا درانتهای کار، اصل مدارک مسترد می شوند.

هزینه صدور ویزا برای بزرگسالان ۶۰ یورو، برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای کودکان زیر ۶سال رایگان است.

ساعات کار سفارت
روزهای دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و روز یکشنبه از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۳:۰۰