مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا

ارسال به دیگرانtelegram

ویزا یا روادید 
برای عبور از مرز بعضی از کشورها یا در واقع دولت ها در سرتاسر دنیا، چه ورود باشد و چه خروج، نیازمند به داشتن سندی به نام ویزا یا روادید هستیم. ویزا یا روادید با پاسپورت یا گذرنامه کاملا متفاوت است. برای درک بهتر مفهوم ویزا باید ابتدا مفهوم پاسپورت را بدانیم.
پاسپورت یا گذرنامه در واقع یکی از اسناد شناسایی رسمی افراد است، مثل کارت شناسایی ملی، گواهینامه های رانندگی و غیره، که از سوی حکومت ها یا همان دولت ‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. به کمک این سند دولت های مختلف، هویت شهروندان خود را تایید کرده و در واقع از دیگر کشورها و دولت های آنها می خواهد تا اگر فرد تقاضای عبور از مرز آن کشور را داشت، اجازه ی نامه ی مربوطه با بررسی این سند هویتی و سایر اسناد مربوطه و لازمه صادر گردد. 
این اجازه نامه همان ویزا یا روادید خواهد بود. شکل صدور این اجازه، چسباندن یک برچسب یا مهر روی پاسپورت است.

ویزا یا روادید دانشجویی
همانطور که مشخص است، ورود از یک کشور به کشوری دیگر قطعاً با هدفی خاص صورت می گیرد. شما ممکن است با هدف اقامت دائم برای زندگی و کار، اقامت موقت برای تحصیل و یا تجارت دوره ای (مثلا تردد سالانه)، سفرهای توریستی و تفریحی و … از کشور خود به کشوری دیگر بروید.یکی از این اهداف، تحصیل در موسسات آموزشی کشور مقصد است. برای این کار نیازمند به دریافت ویزا یا روادید دانشجویی هستید. ویزای دانشجویی، در واقع ویزای اقامت موقت متوالی بیش از سه ماه و با هدف بازگشت بعد از اتمام دوره ی اقامت موقت متوالی است. 

شرایط و الزامات اولیه
همانطور که در بالا اشاره شد، قبل از اقدام برای دریافت ویزا یا روادید، فارغ از نوع ویزا، باید حتما یکی از انواع پاسپورت یا گذرنامه، یعنی عادی، خدمت و یا سیاسی داشت. علاوه بر پاسپورت، باید سایر اسناد هویتی اصلی، یعنی کارت شناسایی ملی و شناسنامه نیز موجود باشند. 
اعتبار پاسپورت شما، یعنی تاریخ ثبت شده در آن، هنگام درخواست ویزا باید حداقل سه ماه  بعد از تاریخ بازگشت شما از کشور مقصد باشد. اگر این مدت زمان کمتر از ۳ ماه است، باید ابتدا پاسپورت خود را تمدید کنید.
پاسپورت شما برای چسباندن برچسب ویزا و همچنین مهرهای ورود و خروج به کشور مقصد (که منظور ما در این مطلب، کشور ایتالیا است)، باید حداقل ۲ صفحه کاملاً خالی داشته باشد.
اگر از تاریخ صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد، حتی اگر هنگام درخواست ویزا باز هم دارای اعتبار باشد، پذیرفته نخواهد شد.
فرد متقاضی تشکیل پرونده ی درخواست ویزا، خود شخصاً باید هنگام تشکیل پرونده حاضر باشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا

مدارک شناسایی:
دو عدد عکس جدید، رنگی، از چهره و سر فرد متقاضی، بدون هرگونه پوشش سر، زمینه روشن، در ابعاد ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر. باید توجه داشت که چهره فرد متقاضی در این عکس باید ۷۰ تا ۸۰ درصد فضای عکس را دربرداشته باشد.
پاسپورت بانضمام کپی تمام ویزاهای شنگن اخذ شده تا آن زمان و نیز کپی تمام مهرهای ورود و خروج، بر روی پاسپورت (های) قبلی و کنونی. 
شناسنامه و کپی تمام صفحات با ترجمه ی رسمی یا غیررسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
کارت ملی و کپی آن با ترجمه ی رسمی یا غیررسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
کارت پایان خدمت و کپی آن با ترجمه ی رسمی یا غیررسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

مدارک خاص:
– فرم درخواست ویزای ملی که از آدرس ذیل قابل دریافت است:
http://www.ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/resource/doc/2016/10/application_national_visa_lb_2it_0.pdf

– برای رشته های انگلیسی زبان، مدرک ارائه شده در لینک ذیل باید ارائه شود: 
http://www.ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/resource/doc/2016/10/documento3.doc

– برای رشته های ایتالیایی زبان، مدرک ارائه شده در لینک ذیل باید ارائه شود:
http://www.ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/resource/doc/2016/10/documento4.doc
– فرم آ، ارائه شده در لینک ذیل به زبان انگلیسی:
http://www.ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/resource/doc/2016/10/form_a-inglese_0.pdf

مراحل انجام کار:
– گرفتن وقت ویزا: طبق اطلاع رسانی پورتال رسمی سفارت ایتالیا در تهران، افراد متقاضی گرفتن وقت جهت ارائه درخواست ویزای دانشجویی، باید به ایمیل ذیل به زبان انگلیسی یا ایتالیایی درخواست خود را ارسال کنند.
studi.teheran@esteri.it

مراجعه به بخش ویزای سفارت ایتالیا در تهران، خیابان نوفل لوشاتو در زمان اعلام شده ،پرداخت هزینه در بدو امر بصورت نقدی و به یورو،مصاحبه و ارائه ی مدارک لازم،مراجعه در تاریخ اعلام شده برای دریافت جوابیه ی ویزا ،درانتهای کار، اصل مدارک مسترد می شوند.

هزینه ی های مرتبط

هزینه صدور ویزای دانشجویی ۶۰ یورو می باشد.

ساعات کار سفارت
روزهای دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و روز یکشنبه از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۳:۰۰