مدارک لازم برای دریافت ویزای بلند مدت دانشجویی فرانسه

ارسال به دیگرانtelegram

ویزا یا روادید 
برای عبور از مرز بعضی از کشورها یا در واقع دولت ها در سرتاسر دنیا، چه ورود باشد و چه خروج، نیازمند به داشتن سندی به نام ویزا یا روادید هستیم. ویزا یا روادید با پاسپورت یا گذرنامه کاملا متفاوت است. برای درک بهتر مفهوم ویزا باید ابتدا مفهوم پاسپورت را بدانیم.
پاسپورت یا گذرنامه در واقع یکی از اسناد شناسایی رسمی افراد است، مثل کارت شناسایی ملی، گواهینامه های رانندگی و غیره، که از سوی حکومت ها یا همان دولت ‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. به کمک این سند دولت های مختلف، هویت شهروندان خود را تایید کرده و در واقع از دیگر کشورها و دولت های آنها می خواهد تا اگر فرد تقاضای عبور از مرز آن کشور را داشت، اجازه ی نامه ی مربوطه با بررسی این سند هویتی و سایر اسناد مربوطه و لازمه صادر گردد. 
این اجازه نامه همان ویزا یا روادید خواهد بود. شکل صدور این اجازه، چسباندن یک برچسب یا مهر روی پاسپورت است.

ویزا یا روادید بلند مدت دانشجویی
همانطور که مشخص است، ورود از یک کشور به کشوری دیگر قطعاً با هدفی خاص صورت می گیرد. شما ممکن است با هدف اقامت دائم برای زندگی و کار، اقامت موقت برای تحصیل و یا تجارت دوره ای (مثلا تردد سالانه)، سفرهای توریستی و تفریحی و … از کشور خود به کشوری دیگر بروید.
یکی از این اهداف، تحصیل در موسسات آموزشی کشور مقصد است. برای این کار نیازمند به دریافت ویزا یا روادید دانشجویی هستید. ویزای دانشجویی، در واقع ویزای اقامت موقت متوالی بیش از سه ماه و با هدف بازگشت بعد از اتمام دوره ی اقامت موقت متوالی است. 

شرایط و الزامات اولیه
همانطور که در بالا اشاره شد، قبل از اقدام برای دریافت ویزا یا روادید، فارغ از نوع ویزا، باید حتما یکی از انواع پاسپورت یا گذرنامه، یعنی عادی، خدمت و یا سیاسی داشت. علاوه بر پاسپورت، باید سایر اسناد هویتی اصلی، یعنی کارت شناسایی ملی و شناسنامه نیز موجود باشند. 
اعتبار پاسپورت شما، یعنی تاریخ ثبت شده در آن، هنگام درخواست ویزا باید حداقل سه ماه  بعد از تاریخ بازگشت شما از کشور مقصد باشد. اگر این مدت زمان کمتر از ۳ ماه است، باید ابتدا پاسپورت خود را تمدید کنید.
پاسپورت شما برای چسباندن برچسب ویزا و همچنین مهرهای ورود و خروج به کشور مقصد (که منظور ما در این مطلب، کشور فرانسه است)، باید حداقل ۲ صفحه کاملاً خالی داشته باشد.
اگر از تاریخ صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد، حتی اگر هنگام درخواست ویزا باز هم دارای اعتبار باشد، پذیرفته نخواهد شد.
فرد متقاضی تشکیل پرونده ی درخواست ویزا، خود شخصاً باید هنگام تشکیل پرونده حاضر باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای بلند مدت دانشجویی فرانسه

رسید با نام کاربری  Etudes en France(شماره ی پرونده ی آنلاین کامپوس فرانس، مثالIR15-00027:)
فرم درخواست ویزا: در بخش بعدی به تشریح در مورد این مدرک و نحوه ی ارائه ی آن توضیح داده شده است.
یک عدد عکس جدید، رنگی، از چهره و سر فرد متقاضی، بدون هرگونه پوشش سر، زمینه روشن، در ابعاد ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر. باید توجه داشت که چهره فرد متقاضی در این عکس باید ۷۰ تا ۸۰ درصد فضای عکس را دربرداشته باشد.
پاسپورت بانضمام کپی تمام ویزاهای شنگن اخذ شده تا آن زمان و نیز کپی تمام مهرهای ورود و خروج، بر روی پاسپورت (های) قبلی و کنونی. 
شناسنامه
کارت ملی
کارت پایان خدمت
گواهی استفاده از مدت زمان مجاز مرخصی افراد شاغل بانضمام گواهی کار
مدارک دال بر تمکن مالی: متقاضی باید بتواند ثابت کند در سال اول تحصیل می تواند ماهانه معادل ۶۱۵ یورو داشته باشد.
گواهی بورسیه از سازمان مربوطه در موارد لازم
اگر ضامن دارید، اسناد شناسایی ضامن، اسناد معتبر تقبل هزینه های مربوطه از طرف وی، مدارک دال بر تمکن مالی ضامن، پرینت حساب بانکی شخصی و نیز کاری، آخرین سند دال بر پرداخت مالیات (برای ضامنین ساکن فرانسه)، مدرک خویشاوندی نزدیک معتبر. منظور از خویشاوندی نزدیک، پدر، مادر، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دایی، خاله یا عمه است.
اگر ضامن ندارید، باید مدارک دال بر مثبت بودن سوابق کاری و بانکی خود را ارائه دهید.
گواهی داشتن محل سکونت در فرانسه: از طرف موسسه یا سازمان پذیرنده و یا کپی سند مالکیت یا اجاره نامه شخصی یا فرد تقبل کننده و نیز کپی کارت ملی فرانسوی
درخواست گواهی OFII ،اگر هنگام ورود به فرانسه به سن قانونی نرسیده باشید، این مورد نیاز نمی باشد.

مراحل انجام فرآیند:
گرفتن وقت ویزا: طبق اطلاع رسانی پورتال رسمی سفارت فرانسه در ایران، به آدرس ambafrance-ir.org، از تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۵، درخواست تنظیم وقت جهت درخواست ویزا صرفا از طریق ارسال ایمیل ممکن خواهد بود. برای اینکار باید فرم درخواست ویزا را از آدرس اینترنتی ذیل دریافت و به زبان فرانسوی یا انگلیسی تکمیل کرده، امضاء و تاریخ زده شود و به ایمیل ارائه شده فرستاد.
http://www.ambafrance-ir.org/IMG/docx/rdv.docx?1408/b1d7ee6a35554c44459a0fb00e3ce9b832b1fb58
rdv.teheran-amba@diplomatie.gouv.fr

مراجعه به بخش ویزای سفارت فرانسه در تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۶۶-۶۴ در زمان اعلام شده
پرداخت هزینه در بدو امر بصورت نقدی و به یورو
مصاحبه و ارائه ی مدارک لازم
مراجعه در تاریخ اعلام شده برای دریافت جوابیه ی ویزادر انتهای کار، اصل مدارک مسترد می شوند.

هزینه ی های مرتبط

هزینه تشکیل پرونده۵۰ یورو می باشد و در مجموع با هزینه های دیگر، مبلغ ۹۹ یورو هزینه کامل ویزای بلندمدت فرانسه خواهد بود. 

ساعات کار سفارت
بخش ویزای سفارت فرانسه، روزهای یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۷٫۳۰ الی ۱۱٫۳۰، به غیر از روزهای تعطیل فعال است.
برای دریافت گذرنامه و جوابیه ی ویزا باید روزهای یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۴ الی ۱۵ بعد، به استثناء روزهای تعطیل به این بخش مراجعه کرد. روزهای پنجشنبه صرفا برای متقاضیانی است که از طرف نهادهای ذیل معرفی شده اند:
Bel Sahar, Danone, Faurecia, IDI, IPSEN, Legrand, MBI, Peugeot, Poober, Renault, Sanofi AventisRobertet, Schlumberger, Schneider Electric, Total Eavar, Ghoghnous, Nomade Tour, World Express

بخش ویزای سفارت فرانسه در روزهای پنجشنبه فقط از ساعت ۷/۳۰ تا ۱۱/۳۰ فعال است.