مدارک لازم برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

ارسال به دیگرانtelegram

در بخش مدارک لازم برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی تعریف کارت بازرگانی وهمچنین تعریف اشخاص حقوقی بیان شده است.اما قبل از ورود به مطلب در مورد مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی دوباره تعریفی از اشخاص حقوقی خواهیم داشت:

شخص حقوقی :

همان شرکت ها هستند که پس از طی مراحل قانونی به ثبت می رسند و با انحلال شرکت شخصیت آنها به پایان می رسد و دارای یک سری خصوصیات مختص خودشان هستند و با آن مشخصات شناخته می شوند مانند : نام شخص حقوقی، تاریخ ثبت ،شماره ثبت،کد شناسایی ،کد اقتصادی ، موضوع فعالیت و ……

در ادامه مراحل و مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی گفته خواهد شد .مانند کارت بازرگانی اشخاص حقیقی برای اشخاص حقوقی نیز مراحل ثبت به صورت اینترنتی می باشد .

مراحل ثبت درخواست به صورت زیر است:

۱- وارد سایت اتاق بازرگانی می شویم (card.cscs.ir). سپس از قسمت عضویت و کارت بازرگانی قسمت ثبت نام جهت صدور کارت عضویت و بازرگانی را انتخاب میکنیم و نسبت به ثبت درخواست صدور اقدام می کنیم .برای درخواست کارت بازرگانی اشخاص حقوقی باید شناسه ملی شرکت را وارد نماییم.

۲- سپس فرم هایی که به صورت الکترونیکی در اختیار ما قرار داده شده را چاپ می کنیم و با مراجعه به سازمان های مربوطه، گواهی های مورد نیاز را اخذ می کنیم.

۳- در ادامه، اطلاعات پرونده خود را تکمیل می کنیم و پس از اسکن تصویر مدارک، فایل های مربوطه را در این سایت بارگذاری می نماییم.

۴- با ثبت درخواست و تایید نهایی، پرونده شما به صورت الکترونیکی برای اتاق مربوطه ارسال می گردد.

۵- بررسی پرونده شما به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.

• درصورت ناقص بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به شما اطلاع داده می شود تا با مراجعه مجدد به همین پیشخوان، اطلاعات و مدارک را تکمیل نمایید.

• درصورت کامل بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به اطلاع رسانی  می شود تا با در دست داشتن اصل مدارک، جهت تکمیل ثبت نام به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یا اتاق تعاون مربوطه مراجعه نمایید.

۶- تا زمانی که کارت را تحویل نگرفته اید؛ می توانید با مراجعه مجدد به سایت از آخرین وضعیت درخواست خود در اتاق بازرگانی/ اتاق تعاون/ سازمان صنعت معدن و تجارت مربوطه مطلع شوید.

 قبل از آغاز ثبت درخواست، به نکات زیر توجه شود:

۱. حتما از مرورگر Microsoft Internet Explorer) IE)، نسخه ۶ به بعد استفاده شود.

۲. در حین ثبت درخواست، از دکمه های Back و Forward مرورگر استفاده نشود.

۳. پر کردن اقلام اطلاعاتی که با علامت * مشخص شده اند، الزامی است.

۴. در هر مرحله از تکمیل فرم ها، تنها با زدن دکمه مرحله بعد، اطلاعات درج شده در آن بخش ذخیره می شود.

۵. در هیچ یک از بخش ها و صفحات سامانه، نیازی به تغییر صفحه کلید از فارسی به انگلیسی نمی باشد.

۶. در طی مراحل ثبت درخواست، اطلاعات پرونده شما به صورت خودکار در این سیستم ذخیره می گردد و چنانچه به هر علتی (قطع شدن ارتباط اینترنتی، آماده نبودن مدارک و …) ادامه ثبت اطلاعات برای شما میسر نبود، یک ماه فرصت دارید تا با مراجعه مجدد به سایت درخواست خود را تکمیل نمایید.ولی در صورت تکمیل نکردن پرونده تا حداکثر یک ماه، درخواست ناقص حذف گردیده و لازم است ثبت اطلاعات را مجدداً از مرحله اول آغاز نماییم.

۸. در صورتی که با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارید و موارد فوق را رعایت می نمایید، گزینه ''با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارم و نکات فوق را رعایت می نمایم.'' را انتخاب نموده و مراحل ثبت درخواست را ادامه دهید.

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی  :

۱)اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد.
۲)اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکتها.(برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکتها مراجعه فرمایید.)
۳)در خصوص شرکت های با مسئولیت محدود ارائه یک برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکت های داخلی و شرکت نامه رسمی که ممهور به مهر اداره ثبت شرکتها باشد، الزامی است. در خصوص شرکت های سهامی خاص و عام ارائه یک برگ کپی اظهارنامه ثبت شرکتهای سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ثبت شرکتها باشد، الزامی است.
۴)اصل گواهی عدم سوءپیشینه مدیرعامل.
۵)فرم دال (تکمیلی از سایت به همراه امضای مدیرعامل، مهر شرکت و گواهی امضاء در دفتر اسناد رسمی)
۶)اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس دفتر مرکزی شرکت.
۷)روزنامه رسمی تأسیس و کلیه تغییرات شرکت تا این تاریخ، موضوع فعالیت شرکت بایستی در راستای صادرات و واردات کالا باشد.
۸)اصل کارت ملی مدیرعامل (در صورت داشتن هرگونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی می باشد).
۹)اسکن و بارگزاری عکس (جدید، تمام رخ، ساده، رنگی و با پشت زمینه سفید).
۱۰)اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه) مدارک خارج از کشور پس از ارزشیابی توسط اداره دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد.

۱۱)اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

۱۲) داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام.

۱۳) اصل گواهی بانک مبنی بر تأیید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام متقاضی و نداشتن چک برگشتی با تاریخ افتتاح حساب بیش از یکسال و گردش مالی مناسب.

۱۴) ارائه یکی از مدارک مالکیت ذیل:

الف: اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی.

ب: اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی.

ج: اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی. (چنانچه مالک یکی از اعضای هیأت مدیره شرکت باشد ارائه سند مالکیت و اجاره نامه عادی کافی می باشد)

۱۵) اشخاص غیرایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق به استثنای بندهای ۴، ۸ و ۱۱ ملزم به ارائه تأیید صلاحیت مدیران خارجی از سفارتخانه متبوعشان و ارائه کپی پروانه کار و اقامت به همراه اصل مدارک می باشند.

۱۶) مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی. (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)

۱۷) کد اقتصادی جدید و یا ارائه تأییدیه پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.ir و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور.