مدارک لازم برای صدور گواهی مبدا برای صادرات کالاهای داخلی غیر خاص

ارسال به دیگرانtelegram

گواهی مبداء:
گواهی مبداء مدرکی است که مبدا کالای وارداتی را نشان می دهد. کشور مبدا بر اساس قوانینی که برای اجرای تعرفه ی گمرکی وضع می شود، کشوری است که کالا در آنجا تولید و یا فراوری شده باشد. این گواهی توسط اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ها و سازمان مناطق آزاد صادر می شود. 

مدارک لازم برای صدور گواهی مبدا برای صادرات کالاهای داخلی غیر خاص

  • اصل و کپی پروانه گمرکی
  • اصل و کپی بارنامه ی حمل
  • اصل و کپی کارت بازرگانی معتبر
  • فیش های واریزی مربوطه
  • اصل و کپی فرم های اعلام گواهی مبداء تایپی به زبان انگلیسی بدون خط خوردگی که هم در اتاق های استان ها و هم سازمان مناطق آزاد موجود است.(فرم آ اینجا که برای صادرات به کشورهای اروپایی، آمریکایی، اقیانوسیه، ژاپن، ترکیه، روسیه، قزاقستان، اوکراین و بلاروس مورد استفاده قرار می گیرد.فرم معمولی گواهی مبدا اینجا که برای صادرات به کشورهای آسیایی و آفریقایی مورد نیاز است).برای کشورهای سنگاپور، چین، تایوان، هنگ کنگ، مالزی و کره ی جنوبی از هر دو فرم میتوان استفاده کرد

مراحل انجام کار:
مراجعه به اتاق های بازرگانی استان ها و یا سازمان مناطق آزاد،ارائه ی مدارک لازم،دریافت گواهی مبدا.براساس دستورالعمل اتاق بازرگانی ایران، هزینه ی صدور گواهی مبدا بصورت شناور و متغیر تعیین می شود. بر این اساس، مبلغ صدور گواهی مبدا و فرم آ برای هر مورد اظهارنامه ی گمرکی با مبلغ تا ۲۰۰هزار دلار، ۲۵هزار تومان و در صورت بیشتر بودن این مبلغ از ۲۰۰ هزار دلار ، به ازای هر ۱۰۰ هزار دلار  مبلغ ۵هزار تومان به مبلغ مذکور اضافه می شود.صدور گواهی مبدا برای کالاهای صادراتی معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز انجام می شود.