مدارک لازم برای ویزای شینگن

ارسال به دیگرانtelegram

ویزای شینگن

ویزای شینگن شامل مجموعه‏‌ای از ۲۶ کشور اروپایی است که در سال ۱۹۸۵ طی توافق نامه ای با یکدیگر تصمیم کنترل مهاجرت در مرزهای مشترک خود گرفته‏‌اند. شهروندان اروپایی که جز حوزه‏‌ی شینگن هستند، می‌‏توانند کاملاً آزادانه در این کشورها بدون هیچ محدودیتی سفر کنند؛ این حوزه حقوقی بین‌‏المللی و برابر برای شهروندان اروپایی و توریست ها برای سفر ایچاد کرده است. شهروندان کشورهای حوزه‏‌ی شینگن حقوق مهاجرت بین‏‌المللی را بدون هرگونه محدودیت می‏‌دانند که بر مبنای یکی از حقوق بنیادی بشر یعنی جابجایی آزادانه می باشد.
کشورهای حوزه ی شنگن عبارتند از:
 اتریش،بلژیک ،جمهوری چک ،دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبرگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد ، سوییس ،لیختن‏ اشتاین
حال بهتر است که تمام مراحل و مدارکی که شهروندان ایرانی برای ویزای شینگن نیاز دارند را به صورت مفصل بیان کنیم تا جای هیچگونه شک و شبهه ای برای هموطنان عزیزمان باقی نماند.
تعیین وقت سفارت جهت مصاحبه برای ویزای شنگن
برای اخذ ویزای شینگن ابتدا باید از سایت سفارت مورد نظرتان یا از خود سفارت به صورت حضوری وقت مصاحبه ی سفارت بگیرید که این بستگی به سفارتی که تمایل دارین ویزا را دریافت کنید دارد بعضی از سفارت ها حضوری یک سری هم تلفنی و چند تای آنها هم از طریق سایت به شما وقت مصاحبه میدهند.
یکی از راه هایی که بیشتر سفارت ها از این طریق وقت سفارت را برای مسافر تعیین میکنند فرستادن ایمیل به سفارت مورد نظر است که باید در ایمیل اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی،شماره پاسپورت،تاریخ سفر،هدف از سفر را برای سفارت به زبان انگلیسی ایمیل کنید و در صورت سفر خانوادگی یا دست جمعی اطلاعات افراد دیگر را هم در ایمیل وارد کنید اما تاریخ سفر و هدف از سفر را یکبار کافیست بیان کنید؛پس از تلاش شما سفارت ۱ الی ۴روز بعد به شما جواب می دهد و معمولا وقت را برای ۲۰روز الی ۴۵روز آینده تعیین میکند پس بهتر است که ۲ماه قبل از سفر وقت سفارت را تعیین کنید زیرا بعد از مصاحبه هم دو هفته طول میکشد تا سفارت جواب ویزای شما را بدهد. امیدوارم این بخش براتون کافی و جامع بوده باشه.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن در اکثر کشورهای شینگن شبیه به هم هستند به جز در مواردی خاص آن هم با تفاوت بسیار اندک.پس از گرفتن وقت مصاحبه باید مدارک خود را بسیار دقیق و هرچه سریع تر آماده نمایید به دلیل اینکه اگر سر موقع به سفارت  نرسید وقت شما کنسل خواهد شد و بهتراست که هیچ دلیل و توجیهی نکنید  و اصراری نورزید چون حتما وقت شما کنسل خواهد شد و شاید وقت بعدی برایتان دیر باشد و سفرشما کنسل شود.از این بدترممکن است  وارد سفارت شوید و به علت نقص مدارک یا حتی گزاشتن مدارک اشتباه ریجکت بشین.
مدارکی که باید در روز مصاحبه ی سفارت با خودتان همراه داشته باشید شامل این مدارک می باشد:
فرم درخواست ویزا
برای تمامی سفارت های دنیا باید قبل از هرچیز فرم مربوط به درخواست ویزای آن کشور را از سفارت همان کشور به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت نموده و با دقت تکمیل نمایید و در روز مصاحبه همراه با بقیه ی مدارکتان تحویل دهید.دقت داشته باشید که هیچ گونه خط خوردگی یا غلط گرفتگی در فرم نداشته باشید زیرا امکان دارد که سفارت فرم را نپذیرد پس در پر کردن فرم وسواس به خرج دهید.
نکته:در قسمتی از این فرم از شما درباره ی نوع ویزایی که درخواست دارید سوال میشود،حق انتخاب با خودتان است اما پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که بار اولتان است که تصمیم به سفر اروپایی گرفته اید بهترین گزینه برای شما ویزای یکبار ورود یا همان ویزای ۱۴روزه ی توریستی می باشد زیرا شما بیشترین شانس رو در گرفتن این نوع ویزا خواهید داشت.
شناسنامه و کارت ملی ایرانی
ترجمه ی رسمی شناسنامه همراه با کپی از تمام صفحات و ترجمه ی رسمی کارت ملی الزامی می باشد.
نکته:ترجمه ی رسمی به این معناست که به عنوان مثال برای ترجمه ی شناسنامه باید به دارالترجمه های رسمی مراجعه نمایید.

سه قطعه عکس ۴×۶
عکس ها باید مطابق با استاندارد سفارت ها تحویل داده شوند که این استاندارد عبارت است از:عکس رنگی،بدون تغییر،تمام رخ،زمینه سفید و جدید به طوری که با ظاهر فعلی صاحب عکس تفاوتی نداشته باشد زیرا عکس شما طبق قانون شینگن بر روی ویزای شما در پاسپورت شما چاپ خواهد شد.
گذرنامه(پاسپورت)
همراه داشتن اصل گذرنامه بعلاوه کپی از دو صفحه ی اول و صفحات دارای ویزا الزامی می باشد.
توجه:دقت نمایید که گذرنامه ی شما باید حداقل دارای ۶ماه اعتبار باشد در غیر این صورت به شما ویزا تعلق نمی گیرد. به یاد داشته باشید که در صفحه ی اول گذرنامه قسمتی برای امضاء شما می باشد و قبل از مراجعه به سفارت باید آن قسمت پر شود.
اسناد ملکی،شغلی و مالی
گواهی اشتفال به کار باید بر روی سربرگ محل کار با ذکر سمت فعلی در محل کار،حقوق ماهیانه و مدت زمانی که در آنجا مشغول هستید همراه با امضای مدیر عامل و مهر شرکت باشد.در صورت شغل آزاد همراه داشتن ترجمه ی پروانه کسب و مدارک پرداخت آخرین مالیات همراه با مهر اداره مالیات الزامی می باشد.اگر از دسته افرادی هستید که به صورت پروژه ای کار می کنید و مدارک فوق را ندارید پس مدرکی از پروژه هایی که روی آن کار می کنید و از پروژه های آینده ی تان ارایه دهید تا نشان دهید موقعیت خوبی در ایران دارید و صد درصد برمی کردید.دانشجوها باید گواهی اشتغال به تحصیل خود را به زبان انگلیسی بر روی سربرگ رسمی دانشگاه به همراه امضای رییس دانشگاه و مهر دانشگاه به همراه داشته باشند.
همچنین همراه داشتن مدارک ذیل به همراه ترجمه ی رسمی شان به سفارت الزامی می باشد:
پرینت حساب بانکی:گردش سه ماه آخر و مانده حساب که روی سربرگ انگلیسی بانک و مهر شعبه می باشد.سند ملکی:اصل و ترجمه ی سند ملکی لازم است که پس از بررسی اصل سند به شما بازگردانده میشود.دقت فرمایید که سند باید به اسم شخص درخواست کننده باشد.در صورت سفر خانوادگی باید سند به اسم سرپرست خانواده باشد.اما در صورت نداشتن سند ملکی اجاره نامچه هم قابل قبول می باشد.
بیمه ی کاری:سوابق بیمه ی خود را از اداره ی بیمه ی مورد نظر رفته و دریافت کنید.
نکته:در صورت نداشتن پول کافی در بانک میتوانید با ارایه ی یک نامه از سمت همسر ،پدر یا شخص دعوت کننده که در کشور مقصد می باشد این موضوع را حل کنید.محتوای نامه باید به این صورت باشد که آن شخص توانایی پشتیبانی مالی شما را دارد و می تواند به شما کمک کند ارایه ی این نامه همراه با مدارک بانکی آن شخص باید باشد.
واچر رزرو هتل و بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
برای درخواست ویزا تنها کافیست بلیط هواپیمای خود را رزرو کنید و نیازی به خرید بلیط نیست،تنها ارایه ی رزرو آن کافی می باشد.رزرو هتل باید برای کل مدت اقامت باشد و دقیقا طبق تاریخ رفت و برگشت پرواز شما رزرو شده باشد.می توانید برای رزرو هتل از آژانس هواپیمایی درخواست کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.در صورت داشتن دعوت نامه نیازی به رزرو هتل ندارید.
بیمه مسافرتی
بیمه مسافرتی باید کل مدت زمان سفر شما را پوشش دهد و حداقل هزینه ی ۳۰هزار یورو باشد.با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید شرکت های معتبر بیمه را که بانک های معتبر کشور از آنها حمایت می کنند را پیدا کنید.شخص دعوت کننده هم می تواند برای شما بیمه ای از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد و ایمیل کند که به سفارت نشان دهید.
دعوت نامه
در صورتی که شخصی برای شما دعوت نامه ای فرستاده باشد ارایه ی اصل دعوت نامه ضروری می باشد،بهتر است که مدارکی تهیه کنید تا نسبت شما را با شخص دعوت کننده به وضوح نشان دهد.در صورتی که شخص با شما نسبت فامیلی ندارد و دوست شما است پس مدارکی ارایه دهید که دوستی شما را ثابت کند مانند ایمیل،عکس های دونفره و مدارکی که دوستی شما را ثابت کند؛این مورد الزامی نیست اما به شما کمک می کند.سعی کنید که دعوت نامه را بخوانید تا به آن تسلط داشته باشید تا در روز مصاحبه اگر سوالی در مورد آن از شما پرسیده شد به راحتی جواب دهید.
مصاحبه سفارت ،زمان و هزینه ی لازم جهت ویزای شنگن
مصاحبه ی سفارت طبق وقت سفارت که از قبل برای شما تعیین شده است انجام می شود که همراه داشتن مدارکی که ذکر کردیم در آن روز الزامیست.مصاحبه به زبان فارسی می باشد که سوال های بسیار راحت و کلی ای از شما پرسیده می شود و بهتر است به هیچ وجه استرسی نداشته باشید به سوالات جوابی کوتاه دهید و حرافی نکنید وچیزی جز جقیقت نگویید.بررسی مدارک شما حدود دو الی سه هفته طول میکشد ممکن است گاهی اوقات این زمان به جلو یا عقب کشیده شود ولی بیش از شش هفته طول نمی کشد ؛زمان تحویل مدارک و جواب به شما از سمت سفارت اعلام خواهد شد که باید شخصا برای اخذ پاسپورت و جواب به سفارت مراجعه کنید.قیمت ویزای شنگن نفری ۶۰یورو می باشد که باید در روز مصاحبه به صورت حضوری به سفارت پرداخت شود.