مدارک لازم جهت صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

ارسال به دیگرانtelegram

در این مطلب مدارک مورد نیازصدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و مراحل انجام و نحوه دریافت کارت گفته خواهد شد.قبل از صحبت درمورد مدارک شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که تفاوت افراد حقیقی حقوقی درچیست ؟یا اینکه کارت بازرگانی چگونه مدرکی می باشد وچه کاربرد یا کاربردهایی دارد؟ پس  قبل ازپرداختن به بحث چگونگی صدور کارت بازرگانی ومدارک مورد نیازآن،تعریفی از کارت بازرگانی ،اشخاص حقیقی و کاربرد های کارت بازرگانی را بیان می کنیم.

شاید برایتان پیش آمده باشد که در فرم های اداری (مثلا بانک) نوشته شده شخص حقیقی، شخص حقوقی

شخص حقیقی همان شخص طبیعی یا همان انسان است ، هر فردی که زنده متولد می شود دارای یک شخصیت حقیقی می شود و با فوت این شخصیت به پایان می رسد و دارای یک سری خصوصیات مختص خودش است که پس از متولد شدن آن فرد با آن مشخصات شناخته می شود مانند : نام ، نام خانوادگی ، تاریخ تولد،کد ملی ف شماره شناسنامه و …..

شخص حقوقی همان شرکت ها هستند که پس از طی مراحل قانونی به ثبت می رسند و با انحلال شرکت شخصیت آنها به پایان می رسد و دارای یک سری خصوصیات مختص خودشان هستند و با آن مشخصات شناخته می شوند مانند : نام شخص حقوقی، تاریخ ثبت ،شماره ثبت،کد شناسایی ،کد اقتصادی ، موضوع فعالیت و ……

پس از آشنایی مختصر با اشخاص حقیقی و حقوقی به تعریف کارت بازرگانی و کاربردهای این کار ت می پردازیم:

تعریف کارت  بازرگانی

کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی اجازه داده می شود به امر تجارت خارجی بپردازد. براساس مقرراتی که در حال حاضر در درست اجراست اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال می باشد و تمدید کارت بازرگانی نیز با ارائه مدارک لازم برای مدت گفته شده انجام می گیرد.

کاربردهای کارت بازرگانی 

– ثبت سفارش و ترخیص کالا

– واردات از مناطق آزاد

– مبادرت به حق العمل کاری در گمرک

 – صادرات کلیه کالاهای مجاز

بعد از دانستن کلیاتی درمورد کارت بازرگانی بهتراست در مورد مراحل دریافت کارت  مطالبی گفته شود.

مراحل ثبت درخواست به صورت زیر است:

۱- وارد سایت اتاق بازرگانی می شویم (card.cscs.ir). سپس از قسمت عضویت و کارت بازرگانی قسمت ثبت نام جهت صدور کارت عضویت و بازرگانی را انتخاب میکنیم و نسبت به ثبت درخواست صدور اقدام می کنیم .برای درخواست کارت بازرگانی اشخاص حقیقی باید شماره ملی خود را وارد نماییم.

۲- سپس فرم هایی که به صورت الکترونیکی در اختیار ما قرار داده شده را چاپ می کنیم و با مراجعه به سازمان های مربوطه، گواهی های مورد نیاز را اخذ می کنیم.

۳- در ادامه، اطلاعات پرونده خود را تکمیل می کنیم و پس از اسکن تصویر مدارک، فایل های مربوطه را در این سایت بارگذاری می نماییم.

۴- با ثبت درخواست و تایید نهایی، پرونده شما به صورت الکترونیکی برای اتاق مربوطه ارسال می گردد.

۵- بررسی پرونده شما به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.

• درصورت ناقص بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به شما اطلاع داده می شود تا با مراجعه مجدد به همین پیشخوان، اطلاعات و مدارک را تکمیل نمایید.

• درصورت کامل بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به اطلاع رسانی  می شود تا با در دست داشتن اصل مدارک، جهت تکمیل ثبت نام به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یا اتاق تعاون مربوطه مراجعه نمایید.

۶- تا زمانی که کارت را تحویل نگرفته اید؛ می توانید با مراجعه مجدد به سایت از آخرین وضعیت درخواست خود در اتاق بازرگانی/ اتاق تعاون/ سازمان صنعت معدن و تجارت مربوطه مطلع شوید.

 قبل از آغاز ثبت درخواست، به نکات زیر توجه شود:

۱. حتما از مرورگر Microsoft Internet Explorer) IE)، نسخه ۶ به بعد استفاده شود.

۲. در حین ثبت درخواست، از دکمه های Back و Forward مرورگر استفاده نشود.

۳. پر کردن اقلام اطلاعاتی که با علامت * مشخص شده اند، الزامی است.

۴. در هر مرحله از تکمیل فرم ها، تنها با زدن دکمه مرحله بعد، اطلاعات درج شده در آن بخش ذخیره می شود.

۵. در هیچ یک از بخش ها و صفحات سامانه، نیازی به تغییر صفحه کلید از فارسی به انگلیسی نمی باشد.

۶. در طی مراحل ثبت درخواست، اطلاعات پرونده شما به صورت خودکار در این سیستم ذخیره می گردد و چنانچه به هر علتی (قطع شدن ارتباط اینترنتی، آماده نبودن مدارک و …) ادامه ثبت اطلاعات برای شما میسر نبود، یک ماه فرصت دارید تا با مراجعه مجدد به سایت درخواست خود را تکمیل نمایید.ولی در صورت تکمیل نکردن پرونده تا حداکثر یک ماه، درخواست ناقص حذف گردیده و لازم است ثبت اطلاعات را مجدداً از مرحله اول آغاز نماییم.

۸. در صورتی که با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارید و موارد فوق را رعایت می نمایید، گزینه ''با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارم و نکات فوق را رعایت می نمایم.'' را انتخاب نموده و مراحل ثبت درخواست را ادامه دهید.

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی :

۱)اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد.

۲) اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکتها. (برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکتها مراجعه فرمائید.)

۳) اصل گواهی عدم سوء پیشینه.

۴) فرم دال ( تکمیلی از وب سایت به همراه مهر و امضاء متقاضی و گواهی امضاء توسط دفتر اسناد رسمی)

۵) اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس متقاضی.

۶) اصل کارت ملی (در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویرشناسنامه از تمامی صفحات الزامی می باشد)

۷- دو قطعه عکس (جدید ، تمام رخ ، ساده ، رنگی و با پشت زمینه سفید)

۸) اصل مدرک تحصیلی معتبر(حداقل دیپلم متوسطه )مدارک خارج از کشور پس از ارزشیابی توسط اداره دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد .

– دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی وخدمات فناوریاطلاعات و ارتباطات(ICT)ازمراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، ازارائه مدرک

فوق معاف می باشند و ملزم به ارائه اصل مدرک تولید هستند .

۹) اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان (افرادی که سن آنان ۵۵ سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف می باشند.)

۱۰) داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام.

۱۱) اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی( فقط روی فرم الف قابل قبول است) با مهر امضای رئیس شعبه.( ضمنا حسابهای جاری شتاب مربوط به شهرستانها در صورتی که روی فرم الف تایید شده باشد قابل قبول است.)

۱۲) ارائه یکی از مدارک ذیل:

الف-اصل سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)

ب- اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)

ج- اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)

۱۳)مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)

۱۴) ارائه کد اقتصادی جدید و یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.ir و تعهد مبنی بر ارائه کداقتصادی جدید پس از صدور